Araba Resimleri

2012-Volkswagen-jetta-tsi-resim

1.2 TSI 105 PS COMFORTLİNE ve 1.6 TDI 105 PS COMFORTLİNE arasındaki farklar.
İki model arasında 8 bin TL’lik fiyat farkı var. Eğer sizin için birinci öncelik değilse tabiki dizel versiyonu tercih ederim.

1.2 TSI çok yeni bir motor. Volkswagen geliştirip satışa sunduysa yorumlarken işgüzarlık etmekten kaçınmamız gerekir tabiki ancak yine de fazla küçük bir motor hacmi olduğunu düşünüyorum.

Kendi aracımdan örnek vereyim, 1.3 CDTI Astra 1350 kg gibi bir ağırlığa sahip. 1750dd itibariyle devreye giren turbo, yeterli performansı sunacak kadar motora yardımcı olabiliyor. Ancak araç turbo bandından düştüğünde (yüksek vitesteyse veya kalkış yapılıyorsa) rolanti devri ile turbo bandı başlangıcı arası (900-1750dd) sadece 1.300 cc’lik dizel bir motor tarafından hareket ettiriliyor. Dolayısıyla bu durum aracın yüksek ağırlığı sebebiyle yakıt tüketimini arttırıyor ve çekişte problemler yaşatıyor.

Jetta 1.2 için de benzer bir durum söz konusu olacaktır. Volkswagen mühendisleri bu durumu düşünerek turbo bandının başlangıcını 1550dd’e düşürmüşler. Dolayısıyla özellikle kalkışlarda kısa bir süre aracın gaz yemediği hissi yaşanacaktır.

1.6 TDI versiyonda ise aynı durumda aracın motor hacmi daha yüksek olduğu için bu gaz yememe hissi olmayacaktır.

Yorumlar

Bir Yorum Ekle

Henüz bir yorum yok. İlk yorumlayan sen ol!

  •  

Fotoğraf bilgisi

Popüler Etiketler

Karışık Resimler